1 Posun významu slov

Sodoma Gomora

Témata:

Už delší dobu si na redakční poradě říkáme, že by stálo za to, popsat posun významu slov, který přinesl digitální věk. Je taky dost dobře možné, že nejde o běžnou společenskou změnu, kterou má každá doba, ale že jsme ve fázi digitální revoluce, a tedy i společenské revoluce. Fatálně se mění způsob komunikace, která ovlivnila nejen individuální vztahy, ale i fungování politiky, médií a nastavení společnosti jako takové. Mizí nebo ztrácí se vliv tradičních politických stran, lidé přestávají číst tištěné noviny, dopisní papír lze pořídit snad jen v antikvariátu, základní společenskou entitou už není vztah mezi mužem a ženou, ale roste požadavek, aby jí byly různé mutace vztahů generující se ze zkratky LGBT.

Některé změny jsou nevratné, jiné narážejí na odpor. Postoje, které kdysi byly liberální, jsou dnes konzervativní. Dnešní liberální postoje jsou spíš levicové a socializující s někdejším významem slova socialismus. Daniel Kaiser říká, že jsme si slovo liberalismus nechali ukrást, a tak na mnohé zbylo libertariánství, které zase ukrývá jiné významové zákruty, třeba že v literatuře je opět oživily v 90. letech minulého století znovuvydané spisky markýze de Sade.

Prostě doba je složitá a nějaký nový výkladový aparát slov, průvodce současnými společenskými proudy, by se sakra hodil. Než jsem ale stačil někoho v redakci k textu na toto téma donutit – nejčastěji se vymlouvali, že v Americe je to s významy slov jinak než v Evropě, což tedy bylo vždycky –, ozvali se z Institutu Václava Klause, že sepsali manifest na obranu demokracie před liberální demokracií. Obávám se, že je to obvyklý scénář, zatímco ostatní učeně diskutovali, VK konal. Ano, znám všechny výhrady vůči VK, prakticky denně mě bombardují zkratkovitá vyčítavá hesla vůči jeho osobě, ale jedno ani největší kritici VK nemohou někdejšímu prezidentovi upřít, a sice že je jedním z posledních českých politiků, který se snaží formulovat ucelený politický názor. Škoda že už na něj nemůže reagovat jeho největší soupeř, ale i to patří ke ztrátám současnosti. Snad se ozve někdo jiný a neskončí to jen u šklebů na Facebooku.


/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.