1 EDITORIAL

Stalin, Mao Ce-tung, Kohout a Zeman

Spisovatel Pavel Kohout je jedinečný úkaz. Každému, kdo by se jako on dostal na práh devadesáti let bohatého a barvitého života, bych přál, aby byl v tak výtečné mentální a fyzické kondici, v jaké je on. Přiznávám, že ho sám pro sebe začínám rehabilitovat až v posledních letech.

V době svého mentálního dospívání, tedy v časech, kdy si člověk nastavuje základní axiomy, což bylo na přelomu osmdesátých a devadesátých let, a tedy při pádu komunistického režimu, jsem si jej zasadil do kategorie svazáckých básníků let padesátých a tam nadlouho skončil. To období v české historii se vyznačuje mimořádným selháním intelektuálních elit. Především lidé humanitně založení se fatálně provinili a posloužili nástupu moci odporné komunistické ideologie (nebo ji dokonce prosazovali), která napáchala škody, s nimiž se těžko vyrovnáváme ještě teď. Ale fakt, že dnes věcnou kritikou, lehkým a břitkým perem, bez prvoplánové nenávisti reflektuje úřadování Miloše Zemana na Pražském hradě někdo, kdo si podal ruku i se Stalinem a Mao Ce-tungem, má nečekané kouzlo.

S axiomy se bojuje těžko, ale některá kouzla mají silnější moc. Zároveň není sebemenších pochyb, že Pavel Kohout je význačný český spisovatel a dramatik. Má a bude mít v české literatuře nezastupitelné místo. Dnes se spolu se čtenáři názorového deníku Echo24 můžete setkat s jeho sedmým z dopisů prezidentu Miloši Zemanovi, kterými, jak sám autor říká, se snaží napravit působení současné hlavy státu. Činí tak jako člověk, s nímž se prezident snažil sblížit, a s přesvědčením, že tím může přispět ke zlepšení stavu věcí veřejných. Přestože je ceněným autorem, své filipiky píše bez nároku na honorář.

Pavel Kohout svůj občanský vzdor ukončuje sedmým dopisem, nechá čas plynout, ale zase se hodlá vrátit. Přejme si, aby to bylo brzo.

Také bych vás chtěl upozornit na druhý díl seriálu Petra Holuba. Připomíná činnost našich legionářů, která byla tolik oceňovaná masarykovskou republikou, a dnes si s nimi nevíme moc rady, přitom jde o největší československý vojenský počin 20. století plný statečnosti, bojovnosti a odhodlání s bolševikem bojovat. Budiž nám to inspirací pro dnešní časy.


/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.