1 Ovčáček: Je to za hranou

Plzeň odmítla za Zemana a jeho kolonu platit parkovné

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Plzeň odmítla za prezidenta Miloše Zemana a jeho doprovod zaplatit parkovné po jeho loňské návštěvě Plzeňského kraje. Radní odmítli uhradit tisíc korun, protože chtěli symbolicky vyjádřit nesouhlas s hodnotami, které prezident vyznává, řekl pro Echo24 náměstek primátora Plzně Martin Baxa (ODS). Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka je „odůvodnění tohoto kroku nenávistí k prezidentovi absolutně za hranou.“

Zeman byl na návštěvě Plzeňského kraje loni v říjnu. Vozidla jeho kolony obsadila třináct parkovacích míst v okolí úřadu, přičemž cena za jedno místo je 82 korun za den. „Jsou to ulice, které se nachází kolem Krajského úřadu Plzeňského kraje,“ uvedla pro server Echo24 tisková mluvčí města Plzeň Eva Barborková.

Oficiálním pořadatelem byl kraj, který požádal město, aby nemusel platit poplatek za parkování, který ve výsledku činil 1066 korun, upozornil Plzeňský deník. Radní ale žádost zamítli, protože chtěli vyjádřit nesouhlas s hodnotami prezidenta Zemana.

„Je to symbolická záležitost, ale pro nás to bylo důležité,“ uvedl pro server Echo24 náměstek primátora Plzně a místopředseda ODS Martin Baxa. „Neztotožňujeme se s hodnotami, které prezident Zeman prosazuje, a má-li být příležitost to vyjádřit touto symbolickou cestou, tak na základě stanoviska klubu ODS rada jednomyslně přijala toto rozhodnutí,“ dodal.

„Zeman dělá zemi ostudu“

Baxův stranický kolega, náměstek primátora Pavel Šindelář se pro Plzeňský deník vyjádřil ostřeji. „Až prezident ČR přestane dělat naší zemi ostudu, může Plzeň uhradit vyblokovaná parkovací místa, která prezidentská kancelář využívala během jeho návštěvy. Se Zemanem se toho ale už nedočkáme!“ uvedl pro deník.

Na Šindelářův komentář reagoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. „Takže takhle se teď v Plzni platí parkovné! Pokud soudruzi seznají, že je host politicky OK, je to zdarma. Pokud se host soudruhům nelíbí, “cáluje”!“ napsal na Twitteru. Podle Ovčáčka by situace byla v pořádku, kdyby radní argumentovali tím, že nelze připustit pro prezidentův konvoj výjimku. „Odůvodňovat tento krok nenávistí vůči prezidentovi je absolutně za hranou,“ uvedl pro Echo24 Ovčáček.

V devítičlenné městské radě v Plzni je koalice ODS, ČSSD, KDU-ČSL a hnutí Občané a patrioti. Občanští demokraté mají čtyři křesla, sociální demokraté dvě a zbylí po jednom křesle.

Miloš Zeman Plzeň navštívil minulý rok 18. října. Kromě setkání se zastupiteli a zaměstnanci kraje zamířil do loňské Vesnice roku Plzeňského kraj Břas na Rokycansku. Prezident se tam vydal po zastávce v nové spalovně v Chotíkově, jejíž stavbě v minulosti vyjádřil podporu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Ohrozil výroky o novičoku občany.“ Senátoři ale Zemana pro velezradu nezažalují

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.