1 ZÁCHRANA THAJSKÝCH DĚTÍ

Akcie Tesly se propadly o miliardy. Musk se omluvil, že nazval záchranáře pedofilem

, NOVÉ

Témata: ,

Americký miliardář a šéf automobilky Tesla Elon Musk se omluvil britskému jeskynnímu záchranáři, kterého označil za pedofila poté, co nazval jeho alternativní nápad na záchranu dětí z thajské jeskyně za reklamní tah. Omluva přišla po miliardovém propadu akcií Tesly, který nastal v reakci na urážku.

Brit Vern Unsworth, který se na záchraně dětí podílel a jeskynní komplex dobře zná, se o miniponorce vyjádřil jako o prostředku, který nemá absolutně žádnou šanci uspět a která je jenom reklamním tahem amerického miliardáře. „Může si svou ponorku strčit tam, kde to bolí,“ řekl podle serveru CNN Unsworth na Muskovu adresu. „Není absolutně žádná šance, že by to fungovalo,“ dodal. Musk pak v nedělením příspěvku na twitteru označil Unswortha za pedofila. Později však svůj příspěvek smazal. Unsworth v pondělí sdělil, že zvažuje právní kroky proti Muskovi.

V omluvě Musk uvedl, že se tak vyjádřil ze vzteku, že jeskyňáři podílející se na vysvobození 12 mladých fotbalistů a jejich trenéra, odmítli Muskovu miniponorku jako nevhodnou pro záchranu.

„Jeho činy proti mě neospravedlňují mé činy vůči němu, omlouvám se,“ sdělil Musk. Předchozí hanobící tweet, který se ale dostal k 12 milionům jeho stoupenců, odstranil.

Musk se chtěl na operaci podílet a jeho tým vyzkoušel narychlo miniponorku a přivezl ji do Thajska. Záchranáři ji ale odmítli jako nevhodnou do terénu, z nějž museli chlapce vyvézt.

Muskově omluvě předcházel pád akcií Tesly

Cena akcií amerického výrobce elektromobilů Tesla, jehož je Elon Musk generálním ředitelem, v pondělí klesla v reakci na urážku záchranáře o více než 3,5 procenta. Tržní cena automobilky se tak snížila o téměř dvě miliardy dolarů (44 miliard Kč), píše agentura Reuters.

Řada analytiků a investorů sdělila agentuře Reuters, že tato kauza posiluje jejich obavy, že Muskova veřejná prohlášení odvádějí jeho pozornost od hlavního úkolu Tesly, kterým je výroba elektromobilů.

Sportovci ve věku mezi 11 a 16 roky s 25letým trenérem zůstali v jeskyni uvězněni od 23. června. Všechny se je podařilo postupně zachránit, poslední vyšli ven 10. července a ve středu byli propuštěni z nemocnice. V podzemí je uzavřela stoupající voda, kvůli které ustupovali stále hlouběji do jeskyně.

Čtěte dále: Elon Musk nabízí pomoc uvězněným Thajcům. Pozadu nezůstává ani Česko

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.